Często spotykam się z opinią, że bieganie nie jest dla każdego. Jest nudne, obciąża mięśnie i stawy, nie pozwala na regularność treningów o każdej porze roku, że względu na zmiany temperatur i pogody. Czy aby na pewno? Postaram się udowodnić, że bieganie może przybierać wiele postaci i z pewnością każdy może znaleźć w nim coś dla siebie.
Bieganie sportem sezonowym? Niekoniecznie!
Bieganie niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści dla naszego organizmu. Począwszy od lepszego dotlenienia, wzmocnienia układu sercowo- naczyniowego, aż po wymodelowanie sylwetki i w konsekwencji poprawę samopoczucie. Długo można by jeszcze wymieniać, nie to jednak jest celem tego artykułu. Często słyszy się, że bieganie jest sportem sezonowym, uprawianym najczęściej od wiosny do jesieni. Choć zima i niskie temperatury potrafią skutecznie utrudnić trening to jego wykonanie nie jest jednak niemożliwe. W dobie kultu dbania o tężyznę fizyczną znaleźć można wiele miejsc, w których możliwe staje się wykonanie treningu biegowego. Mowa tu oczywiście o siłowniach wyposażonych w bieżnie. Tego typu rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak z pewnością odbiera argument tym, którzy twierdzą, że podczas niekorzystnej pogody biegać nie można. Otóż można i to nawet w całkiem komfortowych warunkach, obserwując zza okna pogodę na zewnątrz. Tego typu trening może być przygotowaniem do sezonu właściwego, kiedy możliwe będzie wyjście na zewnątrz i czerpanie radości podczas biegania na łonie natury.
Alternatywy dla biegania
Co w sytuacji kiedy przebieżki na świeżym powietrzu lub bieżni w klimatyzowanej siłowni nie wystarczają? Z doświadczenia wiem, że bieganie przynosić może ogromną satysfakcję, jednak czasami warto nieco je urozmaicić dostarczając sobie dodatkowej motywacji do aktywności fizycznej i wprowadzenia zmian w treningach. Choć biegacze mają do dyspozycji całą gamę zawodów o różnym stopniu trudności, począwszy od startów krótkodystansowych przez półmaratony, maratony i w końcu biegi na dystansach ultra, czasami warto spróbować połączenia treningu biegowego połączonego z innym rodzajem aktywności. Tym co przychodzi na myśl jako pierwsze jest oczywiście triathlon, jednak ta forma zarezerwowana jest dla bardziej zaawansowanych zawodników, wymaga bowiem dużej sprawności fizycznej. Co jednak z osobami początkującymi? Dobrą odskocznią od tradycyjnego treningu biegowego jest jego połączenie z pokonywaniem przeszkód. Organizacja biegów survivalowych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością ze względu na zróżnicowanie poziomów zaawansowania, co sprawia, że może w nich wziąć udział praktycznie każdy. W tego typu zawodach nie stawia się na wynik, ale na pokonywanie własnych słabości, dobrą zabawę i przede wszystkim na współpracę na trasie. Nie ma indywidualności, biegacze są jednym organizmem, wspomagają siebie nawzajem w pokonywaniu poszczególnych przeszkód. Trasę można przejść lub przebiec, ważne by pokonać swoje słabości, lęki i przy okazji dobrze się przy tym bawić. Poniżej zdjęcie z moich survivalowych zawodów.
Aktywnością, której sama spróbowałam i którą polecam wszystkim jest również bieg po schodach. Zachęcona nazwą zawodów postanowiłam spróbować swoich sił i pobiec nieco inaczej, bo nie po płaskim terenie, a w górę. Budynek, na który wbiegłam liczył 17 pięter i choć było to dla mnie nowe doświadczenie to z pewnością zapewniło mi masę niespotykanych wrażeń i pozwoliło wypróbować w nowym przedsięwzięciu, co po raz kolejny pokazuje, że dla chcącego nie ma nic trudnego.
Organizatorzy prześcigają się w organizacji różnego typu zawodów. Począwszy od biegów charytatywnych, gdzie metą jest samochód ścigający zawodników na trasie, poprzez biegi organizowane w kopaniach, kilkadziesiąt metrów pod ziemią po inne, równie ciekawe i niecodzienne rodzaje imprez. Przykładów można mnożyć, a jest to jedynie dowodem na to, że bieganie wcale nie musi być nudne i z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia mojego profilu na facebooku, na którym publikowała będę relacje z moich sportowych zmagań https://www.facebook.com/zpasjidosportu/